Tuna Boyları Dergisi

İletişim
Rumeli Mutfağı
Büryan
Etli pilav olarak bilinen büryan eski Yugoslavya cumhuriyetlerinin milli yemeklerinden biridir. Yugoslavya coğrafyasında daha çok biryan diye okunur ve bu isimle bilinir. Osmanlı Devletinde IV. Murad döneminde ortaya çıktığı söylenegelir. Farsçada biryan, ‘ateşte kızartılmış et’ anlamına gelir. Hindistan’da da tüketilen biryan Türkiye’de daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde pişirilmektedir. Büryan en fazla yaz aylarında tüketilir. Yine de ismi aynı olsa da hepsinin yapılış tarzları birbirinden biraz farklıdır. Biryanın bu kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış olmasının sebebi lezzetinde saklı olsa gerek...

Enes Bulut ve İsmail Orak

Püf noktası
Tarifini vereceğimiz büryanı fırına atmadan önce tepsinin üstünü folyo veya başka bir tepsiyle örterseniz pirinç ve etler kurumaz, böylece yemeğiniz çok daha lezzetli olur. Ayrıca kullanacağınız etinde dana incik olması tavsiyemizdir.
Büryan (6 kişilik)
Malzemeler:
2 su bardağı baldo pirinç
Tuz
Karabiber
2 kilo parça et
1 adet soğan
Pirinci kavurmak için:
Yarım çay bardağı sıvı yağ
Yapılışı:
Su dolu düdüklü tencerenin içine tuz ilave edilir. Daha sonra parça etler düdüklü tencerede yarım saat haşlanır. Soğan bütün olarak haşladığımız etin suyuna ilave edilir. Daha sonra ayrı bir tencerenin içine sıvı yağ konur ve pirinçler yıkandıktan sonra bu tencerenin içine ilave edilir. Pirinçler tencerenin içinde kavrulur. Kavrulan pirincin içine yarım çay kaşığı karabiber eklenir. Ardından kavrulan pirinç tepsinin içine döşenir. Tepsiye daha önce içine soğan koyduğumuz sudan 5 bardak dökülür. Pirincin üstüne parça etler döşenir ve fırında 20 dakika boyunca pişirilir.
Afiyet olsun...

Devamı Derginiz Tuna Boyları Rumeli'nin 90. sayfasında...

» Tulumba Tatlısı